קבוצות וסדנאות

"כי בלעדיך אני חצי בן אדם" (עוזי חיטמן)

יסלח לי חיטמן ז"ל, הכי חצי בלעדיה! בלי קבוצה. כי קבוצה (משפחה, חברים, צוות בעבודה ועוד) היא משאב מטעין אנרגיה אדיר וזמין, ויש בה איכויות מפתחות ומעצימות. אייך אני יודעת? מתוך הקילומטראז' המכובד שלי כמנחה קבוצות (30 שנה, מי היה מאמין?!) ובמיוחד כ"צרכנית" קבוצות בעצמי.

בין השאר הנחתי בעבר ואני מנחה כיום: קבוצות לילדים לקויי שמיעה והוריהם, סבתות צעירות, הורים למתבגרים, אסירות משוחררות ממאסרן ועוד.

ד"ר יאלום, פסיכיאטר אמריקאי ומומחה לטיפול קבוצתי, אומר כך: "המרחב הקבוצתי מאפשר תהליך של שינוי מורכב להפליא, המתחולל דרך משחק גומלין רב פנים של חוויות אנושיות". תודו שזו אמירה יפה, אבל מה בעצם היא אומרת?

היא אומרת שקבוצה מאפשרת התרחשותם של התהליכים הבאים בין חבריה: תמיכה, הכלה, עזרה הדדית, העלאת המודעות בנושאים שונים, העשרה בידע, פיתוח מיומנויות חדשות, תרגול פתרון בעיות, הגשמת מטרות ועוד.

אם גם אתם מעדיפים מרחב קבוצתי תומך, מעצים ומאפשר את ההתפתחות והשינוי אותו אתם מבקשים לעצמכם, אתם מוזמנים לקחת. מה לקחת? את מה שמונח עבורכם בנדיבות על "המדף" הקבוצתי שלי באווירה בטוחה, קרובה ונעימה.

כך זה מתנהל

מי בקבוצה?

אנשים כמוך שנפגשים אחת לשבוע למספר מפגשים קבוע מראש, על מנת לקדם מטרה זהה. לדוגמה: הורים למתבגרים שמחפשים דרכים חלופיות לתקשורת טובה יותר עם ילדיהם, או הורים לילדים ליקויי שמיעה שמחפשים תמיכה ועזרה, נשים באמצע חייהן שמבקשות לערוך שינוי בחייהן, סבתות צעירות שמתלבטות בדילמות שונות שמביא עימו המעמד הסבתאי ועוד. כל נושא שמעסיק אתכם איננו נחלתכם הבלעדית, אז למה לא לחלוק עם עוד? קבוצה היא אפשרות נעימה ובטוחה לתמיכה, התפתחות ושינוי.

מה עושים בקבוצה?

מנסחים צרכים ומטרות ויוצרים צעד אחר צעד תהליך ייחודי לקבוצה (כי אין קבוצה אחת דומה לרעותה). ההתקדמות היא באמצעות שיח משותף המונחה על ידי ובאמצעות פעילות עם קלפים השלכתים, משחקי תפקידים, דמיון מודרך בגישת Nlp ותרגילי כתיבה.

על מה מדברים?

על כל, כל! מה שקשור לנושא, אבל לא רק. המרחב הקבוצתי תמיד גדול יותר מסך כל משתתפיו, שכן כל חבר בקבוצה הוא עולם ומלואו. מכאן שיש מקום לכל נושא שמתעורר. מנסיוני אני יודעת שהתייחסות מכיוונים שונים והיבטים נוספים לאותו נושא, מעשירה ותורמת רבות לכל פרט בקבוצה באופן אישי ולקבוצה כיחידה שלמה אחת.

גם אתם חשים שבלעדיה אתם חצי בן אדם?

השאירו כאן מילים משלכם כדי שאחזור בהקדם

פוסטים בנושא